5 naj učinkov čilija

5 naj učinkov čilija

Razlika med čilijem in kajenskim poprom? Čili je plod ali prah natančno določene vrste čilija; kajenski poper pa je mešanica več vrst rdečih čilijev. Snov, ki povzroča pekoč občutek je kapsaicin. Čili je bogat vir vitaminov in mineralov. Vsebuje veliko vitamina C, E, provitamina A (beta-karotena) in vitamina A; vsebuje še vitamine skupine B in elemente v sledovih: cink, baker, mangan. Semena so bolj pekoča od mesa plodu. Stopnja ostrine čilija je odvisna od uporabljene vrst in se meri v merski enoti skovil (scoville).

5 naj učinkov čilija (kajenski poper)

Capsicum frutescens L.

No. 1 

Pospešuje izgorevanje maščob in prispeva k zmanjšanju telesne teže. Kapsaicin v čiliju uravnava občutek lakote in pripomore, da smo hitreje siti. Vendar pa je delovanje povezano s količino zaužite začimbe. 6 mg na dan pripomore k zmanjšanju telesne teže, pri večjih odmerkih (30 g na dan), pa tega delovanja ni več. 

No. 2 

Pospeši prebavo. Kapsaicin spodbuja delovanje prebavnih organov in pripomore k večji prebavljivosti mastnih živil. Uživanje nizkega odmerka spodbudi izločanje gastrina (prebavni hormon, ki uravnava izločanje prebavnih encimov iz želodčnih celic), visoki odmerki imajo nasproten učinek.   

No. 3 

Spodbuja prekrvavitev. Stimulira krvni obtok in koristi pri zdravljenju krčnih žil, saj jih širi in ohranja njihovo elastičnost. Pripomore k znižanju holesterola (LDL).   

No. 4 

Deluje protivnetno in protibakterijsko. Salicilati v čiliju zavirajo oksidativne procese v možganih in imajo tudi protitumorne lastnosti. Skupaj z drugimi antioksidanti, kot so kapsaicin, kavna, klorogenska, kumarna in ferulna kislina ter drugi, varujejo pred nastankom rakavih obolenj.  

No. 5 

Delujejo proti bolečini in je lokalni analgetik. Kapsaicin deluje proti bolečini in spodbuja nastanek endorfinov v telesu, kar naredi senzorične živčne končiče za bolečino manj občutljive. Ublaži mišične krče ter vnetje sklepov (revmatoidni artritis).   

Uporaba ... 

Uporabljamo lahko predvsem čili v prahu, posušene plodove ali že pripravljene omake (Tabasco, ...). Pri dodajanju v jedi moramo upoštevati, da dalj časa ga kuhamo, bolj pekoča bo jed. Če želimo manj pekoči okus, ga dodajmo tik pred serviranjem ali ko je jed že na krožniku. Čili (svež ali posušen) lahko namočimo v oljčnem olju in po nekaj tednih nastane kakovostno pikantno olje za začinjanje jedi. 

Dobro se ujema s/z ... 

… vsemi začimbami. 

Kakovost ...? 

Svež čili dobre kakovosti je na otip čvrst in svetleč. Posušeni čiliji so zelo pekoči in ne izgubijo svoje arome.  

Morebitne nevarnosti ... 

Pri čiliju je zelo pomembno, da ne pretiravamo; prekomerna uporaba lahko poškoduje prebavila in ovira resorpcijo hranil v kri. Prav tako se lahko sčasoma v telesu razvije toleranca na njegov pekoči okus. Dolgotrajnejša uporaba na istem mestu in nanos na poškodovano kožo lahko povzročita lokalne poškodbe živcev.   

KAJ PA VI? 

Imate radi pekočo hrano? Čili oz. kajenski poper je v preteklosti veljal kot nadomestilo popra, ki je bil množici nedosegljiv. Raje uporabljate čili ali poper, ali kombinacijo obeh? V kateri vaši kuharski mojstrovini je nepogrešljiv? Napišite v komentar. Hvaležna bom vsakega predloga.

xx Duša

Viri:
(1): 
Papuga P., Globočnik Papuga P. 2007. Naša prehrana odsev nas samih
(2):
Lončar S., Topolovec S., Kočevar Fetah M., Baćac N., 2011. Ščepec Rešitev -  Zamolčane zdravilne moči začimb

Komentarji