7 naj učinkov kurkume

7 naj učinkov kurkume

Kurkuma sodi zraven ingverja, kardamoma in galganta v družino lilijevk (ingverjevk). Prepoznamo jo po oranžno-rumenih rizomih, ki jih izkoplejo, nato na hitro prekuhajo in posušijo, ter zmeljejo v prah, ki se prodaja kot začimba. Na splošno velja kurkuma za ogrevalno, ter očiščevalno začimbo, ki spodbuja tvorbo krvi. Njeno delovanje je omejeno na predele telesa s katerimi pride v neposreden stik (prebavni sistem), saj se zelo težko resorbira. Vsebuje 3-5 % eteričnih olj in 4-6 % kompleksa kurkumina, ki ji daje značilno barvo. Njegova kemijska sestava je podobna kot pri ostri snovi ingverja in galganta. 

7 naj učinkov kurkume

Curcuma domestica, Curcuma longa
No. 1

Spodbuja prebavni sistem. Poveča proizvodnjo in izločanje žolča (zaužitje 3 g kurkume podvoji ali celo potroji izločanje žolča) in pozitivno deluje na jetra. Kurkuma pomaga tako, da povečuje krčenje žolčnika in s tem izboljšuje praznjenje žolčnega mehurja, kar je koristno tudi za preprečevanje nastajanja žolčnih kamnov. Pomembno je, da kurkumo uživamo zmerno, ker drugače lahko sproži pretirano krčenje in preveč draži žolčnik.

No. 2

Olajša razgradnjo ogljikovih hidratov in je nepogrešljiva pri jedeh, ki vsebujejo velik delež škrobov in v telesu prehitro dvignejo raven sladkorja (riž, testenine, krompir).

No. 3

Spodbuja dihalni sistem.

No. 4

Deluje proti vnetjem. Je močan antioksidant in preprečuje oksidacijske procese, hkrati pa spodbuja izločanje glutationa (snov, ki ščiti celice pred strupi).

No. 5

Krepi delovanje srčno-žilnega sistema. Znižuje vrednosti slabega holesterola saj ovira njegov prehod v krvni obtok in pospešuje njegovo izločanje. Učinkovitost povečamo, če kurkumi dodamo še ingver.

No. 6

Spreminja koncentracijo kalcija v celicah in tako vpliva na vse procese, pri katerih ima kalcij pomembno vlogo.

No. 7

Pomirja kožo (uporablja se jo lokalno, v obliki mask, kozmetičnih pripravkov).

Uporaba ...

Kurkuma ima precej intenziven, nekoliko grenak okus, vendar pa ne oster kot ingver. Jedem da značilno rumeno barvo in lesno-cvetni vonj. Zelo priporočljivo jo je dodajati k jedem, ki vsebujejo veliko OH, saj jih naredi lažje prebavljive. Kurkumo se največ uporablja v začimbni mešanici kari, v kateri ima glavno vlogo.

Dobro se ujema s/z ...

… česnom, koriandrovimi semeni, ingverjem, čilijem, cimetom, baziliko.

Kakovost ...?

Kupujmo samo kurkumo ekološke pridelave, ki intenzivno obarva jedi rumeno (konvencionalno pridelana je občutno bolj grenka in po barvi bolj spominja na gorčico). Hranimo jo v temni in dobro zaprti posodi, saj svetloba uničuje kurkumin in se posledično zmanjša njena učinkovitost.

Morebitne nevarnosti ...

Uživanje 1-3 g kurkume na dan ob hrani ali po njej je varno in brez stranskih učinkov. Če pa jo uporabljamo v previsokih odmerkih sproža pretirano krčenje prebavnih organov. Pri ljudeh z žolčnimi kamni je potrebna posebna previdnost, saj lahko bolj aktivno izločanje žolča in krčenje žolčnika sprožita premik kamnov (v tem primeru je zgornja priporočljiva meja 1 g na dan); prav tako je previdnost potrebna ob sočasnem uživanju zdravil za redčenje krvi ali pred operativnim posegom (kurkuma namreč redči kri).

xx Duša

Viri:
(1):
Papuga P., Globočnik Papuga P. 2007. Naša prehrana odsev nas samih
(2):
Lončar S., Topolovec S., Kočevar Fetah M., Baćac N., 2011. Ščepec Rešitev -  Zamolčane zdravilne moči začimb
(3): http://www.zazdravje.net/

Komentarji