Hormonsko neravnovesje

Hormonsko neravnovesje

Ker sem dobila kar nekaj vprašanj na to temo, sem se odločila, da ta zapis (objavljen je bil že na moji prejšnji spletni strani, ki pa ne deluje več) objavim še tukaj.

V najstniških letih sem bila drobne, suhljate postave, z nekoliko bolj izrazitimi boki in stegni. Ta ne-simetrija me niti ni toliko motila. Pač nekoliko bolj ženske proporcije. Skozi leta se je ta ne-simetrija povečevala. Tako sem prišla v fazo, ko je pridevnik ženstvene prešel v močne boke, stegna in zadnjico. Nisem bila debela. Bila sem napihnjena, polna, zadrževale so se mi tekočine.

Seveda so se okrepili tudi drugi negativni simptomi prevlade estrogena in hormonskega neravnovesja. Menstruacijo sem imela tu pa tam, nikoli pa redno. Nihanje razpoloženja, nastajanje celulita, visok pritisk in glavoboli. Neprestano sem bila lačna, kar je bila posledica nihanja sladkorja v krvi. Tu je bila še oslabljena prebava in še bi lahko naštevala.

A imajo vse ženske takšne težave? Logično mi je bilo, da ne. Ampak zakaj jaz? In tako sem prišla do hormonov (v povezavi z ledvicami). Ti so ključni, saj nadzorujejo dogajanje v vsaki celici in uravnavajo vse telesne sisteme. To, kako bo telo proizvajalo hormone in kakšen bo odziv telesa na to, pa je odvisno od genske zasnove. Moja babica je imela izrazite boke, stegna in zadnjico. Mama jih ima in sestra tudi. Verjetnost, da se bo pri meni zgodba ponovila, je bila velika.

Ko sem razumela vzrok težav, se je rešitev pojavila sama. Na genetiko nimamo vpliva, torej, kako se bodo odražala hormonska neravnovesja in kateri simptomi bodo bolj izraziti pri posamezniku. Imamo pa velik vpliv na količino hormonov v telesu. Ko sem izločila in zminimalizirala vse vire estrogena, so težave izginile. Ne čez noč. Počasi. Ampak za vedno.

Vse lepo!
x Duša

P.S.: Sledi še zapis kako prepoznamo hormonsko neravnovesje in kako zmanjšamo prevlado estrogena.


Komentarji