5 naj učinkov muškatnega oreščka

5 naj učinkov muškatnega oreščka

Muškatni oreščki so jedrca breskvi podobnega sadeža na zimzelenem drevesu, muškatnem orehu. Muškatni cvet je plast, ki obdaja jedrce in, ko se posuši, to plast olupijo in prodajo kot posebno začimbo (ki je bolj mila in mehka od muškatnega oreščka). Muškatni orešček vsebuje od 6-15 % eteričnih olj, odvisno od rastišča, starosti in kakovosti.

5 naj učinkov muškatnega oreščka

Myristica fragrans Houtt., Myristica officinalis L.
No. 1

Izboljša prebavo. Spodbuja izločanje želodčnih sokov in podpira delovanje jeter. Pomaga, da mastne jedi s pomočjo ščepca muškatnega oreščka postanejo bolj prebavljive.

No. 2

Krepi vranico, želodec, ledvice in debelo črevo. Po naravi je topel, po okusu oster in ga lahko uporabljamo pri težavah, ki so posledica presežka vlage in mraza (zastajanje limfe, revma, ...).

No. 3

Je močan antioksidant, koliko jih vsebuje si poglejte tukaj.

No. 4

Deluje antibakterijsko, že pri zelo majhnih količinah. Torej že najmanjša prisotnost muškatnega oreščka v ustih ščiti zobe.

No. 5

Redči kri in znižuje holesterol. 

Uporaba ...

Muškatni orešček ima rahlo trpko, malce grenko aromo in močnejši vonj od muškatnega cveta, ki je bolj sladkast in osvežujoč (spominja na cvetove in pomarančno lupinico). Muškatni orešček je univerzalen za uporabo v kulinariki. Najbolje je, da ga nastrgamo neposredno pred uporabo (ko je jed gotova), saj zelo hitro izgubi aromo. Ker je močna začimba, pazimo, da je ne uporabimo preveč. Muškatni cvet se odlično prileže tudi k sladicam. Eterično olje muškatnega oreščka lahko uporabljamo v obliki mazil za lajšanje težav pri revmi in prehladih.

Dobro se ujema s/z ...

… v slanih jedeh se ujema s kurkumo in koriandrom; v sladkih jedeh lahko muškatni orešček, ali še bolje, muškatni cvet kombiniramo s cimetom, ingverjem, klinčki, kardamomom in s pimentom.

Kakovost ...?

Muškatni orešček je najbolje kupovati v obliki celih nepoškodovanih oreščkov. Nastrgamo ga tik pred uporabo. Nenačet orešček bo ohranjal svojo aromo zelo dolgo, nastrgan pa izgubi 80 % svoje arome v dveh mesecih.

Morebitne nevarnosti ...

Olje muškatnega oreščka vsebuje miristicin, ki je v večjih količinah strupen ter psihotropne in psihoaktivne sestavine, ki lahko pri velikem odmerjanju povzročijo hudo utrujenost, glavobol, pospešeno bitje srca, vrtoglavico in sprožijo splav. Varna meja v količini zaužitega muškatnega oreščka je postavljena na 1320 mg/kg, kar bi pomenilo približno 60-70 g na dan. Že zardi močne arome ni možno zaužiti več kot ščepec muškatnega oreščka naenkrat. Če uporabljamo eterično olje, ga vedno vmešajmo v osnovno olje.

xx Duša

Viri:
(1):
Papuga P., Globočnik Papuga P. 2007. Naša prehrana odsev nas sami
(2): Lončar S., Topolovec S., Kočevar Fetah M., Baćac N., 2011. Ščepec Rešitev -  Zamolčane zdravilne moči začimb
(3): http://www.zazdravje.net/


Komentarji