Fižol

Fižol

Fižol je odličen vir beljakovin (1 skodelica = približno 15 g beljakovin) in tako kot ostale stročnice (leča, čičerika, soja, …), ima pomembno vlogo pri uravnavanju telesne teže. Velika količina prehranskih vlaknin v fižolu uravnava krvni sladkor, zato hitro poteši lakoto, hkrati pa ohranja raven energije. Na krvni sladkor dobro vpliva njegov nizek glikemični indeks, zelo koristen je tudi za ljudi z visokim krvnim pritiskom. 

Fižol vsebuje cink, železo, baker, magnezij, fosfor, kalcij, kalij, mangan, molibden (pomemben za presnovo) ter vitamine iz skupine B. Zaradi bogastva nukleinskih kislin spada fižol med najboljše naravno pomlajevalno sredstvo za naše celice. V fižolovih zrnih najdemo še folate, ki znižujejo raven homocisteina, katerega kopičenje na stenah žil povzroča tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja.

Pomaga tudi pri težavah z jetri, ledvicami in mehurjem ter deluje poživljajoče in pospešuje odvajanje vode iz telesa. Če fižol pravilno pripravimo z namakanem, nam gotovo ne bo povzročal prebavnih težav, napihovanja in vetrov. Super pri fižolu je tudi to, da škodljive snovi iz okolja ne pridejo do stroka.

Fižol - beli

Po naravi je nevtralen ali rahlo hladen, po okusu sladek. Spodbuja delovanje vranice in trebušne slinavke.

Fižol - rdeči (azuki)

Po naravi je nevtralen, po okusu sladek in nekoliko kisel. Uravnava vitalno moč in ohranja kri ter telesne tekočine.

Fižol - črni

Po naravi je topel, po okusu sladek. Krepi prebavo, vranico, trebušno slinavko, želodec in ledvice, pospešuje izločanje seča in vlaži črevesno sluznico.

xx Duša

Viri:
(1):
Papuga P., Globočnik Papuga P. 2007. Naša prehrana odsev nas samih
(2):
McKeith G. Si to, kar ješ
(3):
http://www.zazdravje.net/
(4): Pratt S. G., Matthews K. Naj hrana za naj zdravje


Komentarji