Naj živila, ki zmanjšajo željo po sladkem

Naj živila, ki zmanjšajo željo po sladkem

Sladkor (saharoza) je eden izmed največjih "sovražnikov" v prehrani. Telo zakisa, povzroča spremembe v črevesni flori, hrani kvasovke in uničuje mlečnokislinske bakterije. Po zaužitju rafiniranih živil z visokim glikemičnim indeksom (predvsem sladkarije), se sladkor v krvi hitro dvigne. Naglo povečanje sladkorja v krvi povzroči močnejše izločanje inzulina, presežek pa hipoglikemijo (prenizek krvni sladkor oz. znižano raven glukoze v krvi) in željo po še več. Kako iz začaranega kroga, ko več sladkorja, povzroči več sle po njem?

Rafiniran sladkor je čisti ogljikov hidrat brez vitaminov in mineralov. Prazna hrana, polnilo, ki črpa minerale in vitamine iz zalog v telesu, za presnovo. Ampak vsak sladkor ni slab in ga telo nujno potrebuje. Najboljši vir so živila v nepredelani obliki, ki vsebujejo poleg sladkorja tudi balastne snovi, vitamine in minerale (zelenjava, sadje in žita) in tekoči sladkorji (med, javorjev sirup in agavin sirup, …).  

Problem je v količini zaužitega sladkorja.

Ko razmišljamo o sladkorju, je pomembno, da se zavedamo kolikšen je celotni vnos v enem dnevu ali tednu. Pri sladkorju je največji problem, da ga zaužijemo, pa se tega niti ne zavedamo. Sladkor je zapakiran pod kup drobno napisanih imen in je prisoten v skoraj vseh izdelkih na prodajnih policah, kar vključuje kruh, čips, klobase, juhe, vložnine, pripravljene jedi, … to so skriti sladkorji. Tako je lahko skupni vnos sladkorja (iz vse hrane in pijače) precej večji, kot ste si mislili.

Pomembno je, kdaj ga uživamo.

Trebušna slinavka izloča inzulin in uravnava sladkor v krvi. Tako je sladkorje (katero koli obliko) najbolje uživati v času maksimalnega delovanja trebušne slinavke (dopoldne med 9:00 in 11:00 in tudi med 7:00 in 9:00 uro, ko je maksimalno delovanje želodca) in je prebavljivost le-teh najboljša. To velja tudi za kruh in ostale izdelke iz žit, sadje, ... ter tudi mlečne proizvode. 

ZAČIMBE, KI URAVNAVAJO KRVNI SLADKOR

Pomagajo trebušni slinavki izločati več inzulina … koriander, kurkuma (pomaga pri razgradnji ogljikovih hidratov).

Zavirajo prehiter dvig krvnega sladkorja - upočasnjujejo vsrkavanje sladkorja (absorpcijo) … borovnice, česen, ingver, kapre, klinčki, koriander, kumina, lovor, čebula in mirta (dodajamo jih v jedi z visokim glikemičnim indeksom).

Pospešujejo vsrkavanje sladkorja v celice … cimet

Mojih naj 5, ki zmanjšajo željo po sladkem

No. 1
Oreščki

Mandlji (najbolj), orehi, indijski oreščki, pistacije, brazilski oreščki, … so super za nadzor nad krvnim sladkorjem (vsebujejo krom, ki v telesu pomaga pri izrabi inzulina). So odličen vir beljakovin, vlaknin in nenasičenih (zdravih) maščob ter vitaminov in mineralov. Tako kot vsa semena, je tudi oreščke priporočljivo namakati, saj se tako olajša prebavljivost in poveča vsebnost hranilnih snovi. Meni so najljubši olupljeni mandlji, saj so lahki za prebavo in jih ni potrebno namakati. Par jedrc po obroku, izniči željo po sladkem.

No. 2
Leča

Leča vsebuje veliko beljakovin in sestavljenih OH, ki prehajajo v kri počasneje. Je vir topnih (se spremenijo med prebavo v gelu podobno konsistenco, kar upočasni absorpcijo sladkorja) in netopnih (pospešijo pretok hrane skozi prebavni sistem) vlaknin. Leča uravnava prebavo in krepi želodec. Ena od njenih največjih prednosti pred ostalimi stročnicami, je kratek čas kuhanja (rdeča se kuha približno 15 minut, črna, zelena in rjava pa 20 minut).  

No. 3
Kurkuma

Kurkuma pomaga trebušni slinavki izločati več inzulina in tako pospeši razgradnjo OH. Tako je upočasnjen prehod sladkorja iz teh živil v kri. Je zelo koristna pri jedeh, ki imajo visok odstotek škrobov, ki v telesu prehitro dvignejo raven sladkorja (riž, testenine, krompir, …).

No. 4
Ingver

Preprečuje hiter dvig krvnega sladkorja, ker upočasnjuje absorpcijo sladkorja in zavira prehod presnovljenega sladkorja iz črevesja v kri. Ingver izboljša prebavo in pomaga pri izgorevanju maščob. Ker deluje stimulativno, ga ni priporočljivo uživati zvečer.

No. 5
Origano

Pospešuje vsrkavanje sladkorja v celice in tako prej zmanjša njegovo raven v krvi. Upočasnjuje pa tudi absorpcijo in povečanje sladkorja v krvi. Več o ostalih učinkih origana tukaj.

SKUPINSKI CHAT …

O izkušnji BREZ sladkorja, ki se ni izšla po pričakovanjih, sem pisala tukaj. Najbolj pomembno pri sladkorju je, da ga poskušamo uživati čim manj zvečer in po obroku. Dolgo časa je bilo to misija nemogoče, saj mi je po obroku tako “padel cuker”, da sem nujno morala pojesti še nekaj sladkega. Oreščki (predvsem mandlji - luščeni ali namočeni čez noč) delajo res čudeže in hvala bogu za lečo in tudi druge stročnice, ki se jih lahko pripravi na tisoč in en način. Kaj pa vam pomaga, da se uprete sladki skušnjavi? Napišite v komentar, mogoče še komu to koristi.

Vse lepo!
x Duša

P.S. V prihodnji objavi bom napisala seznam imen, pod katerimi se skrivajo sladkorji (skriti sladkorji), da vam bo v pomoč pri nakupovanju.

Viri:
(1):
Papuga P., Globočnik Papuga P. Naša prehrana odsev nas samih
(2):
McKeith G. Si to, kar ješ
(3):
http://www.zazdravje.net/
(4): Lončar S., Topolovec S., Kočevar Fetah M., Baćac N. Ščepec Rešitev -  Zamolčane zdravilne moči začimb

 

Komentarji